Zadbane auto – jak dbać o wnętrze samochodu?

By 14 czerwca 2019 Motoryzacja

Samochód to miejsce, w którym wielu z nas spędza dużo czasu. Często jemy i pijemy w jego wnętrzu, pod butami przenosimy kurz, błoto, liście itp. Wozimy dzieci, a nieraz psa albo kota.
Musimy więc poświęcić nieco swego czasu na to, by posprzątać wnętrze naszego wozu. Czyszczenie tapicerki nie zawsze będzie łatwe. Czasem wystarczy odkurzyć lub usunąć niektóre plamy po prostu ciepłą lub gorącą wodą. Nie zawsze to jednak wystarcza.
Czyszczenie zaczynamy jednak zawsze od dokładnego odkurzenia. Kolejną czynnością będzie pranie tapicerki. Większość preparatów do prania dywanów działa na podobnej zasadzie: po wtarciu ich w materiał, środek krystalizuje się wraz z zanieczyszczeniami w mikrogranulki, które po wyschnięciu preparatu da się usunąć poprzez ponowne odkurzanie. Może się jednak zdarzyć, że pozostały plamy, w takim wypadku użyjemy odplamiacza. Najlepsza będzie benzyna ekstrakcyjna, która wprawdzie ma intensywny zapach, ale po dość krótkim czasie całkowicie się ulatnia, a plamy nią zwilżone da się zetrzeć bez śladu.
Materiały używane w samochodach są dość łatwe do odplamiania i bardzo odporne na pod wpływem środków czyszczących, jednak zawsze przed zastosowaniem jakiegoś preparatu po raz pierwszy należy sprawdzić jego działanie na mniej widocznym fragmencie czyszczonej powierzchni.
W warsztatach samochodowych do prania tapicerki używa się odkurzaczy piorących. Zaletą takich urządzeń jest wysoka skuteczność, praca postępuje szybko i cała operacja jest o wiele tańsza niż w przypadku używania pianek w sprejach. W myjniach samochodowych trzeba ponieść koszty prania, ale będzie to – szczególnie gdy wnętrze jest mocno zabrudzone – dobre rozwiązanie. Fachowcy lepiej poradzą sobie z doprowadzeniem wnętrza do porządku.
Jeżeli jednak chcemy to zrobić sami powinniśmy zaopatrzyć się wcześniej w rękawice, porządną szczotkę, odkurzacz samochodowy oraz … pędzelek do zakamarków. Trudno dostępne zakamarki, jak wloty powietrza, szczeliny, czy okolice przycisków oraz kolumny kierownicy można odkurzyć pędzelkiem. Tę czynność wykonujemy zanim zabierzemy się za mycie przeszkleń, najlepiej w parze z odkurzaniem.
W samochodach z materiałową tapicerką do wykładziny podłogi, bagażnika oraz foteli używa się tego samego środka i odkurzacza piorącego. Uporczywe zabrudzenia usuwa się przy pomocy miękkiej szczotki.
Szczególnej troski wymaga podsufitka. Aby nie zmechacić materiału czyści się ją miękką szmatką lub pieluchą. Detergenty nanosi się bardzo ostrożnie, aby zbyt mocno nie namoczyć jej wkładu.
Zupełnie inny środek stosujemy do elementów plastikowych. To płyn o specjalnym składzie, który dobrze rozpuszcza zabrudzenia. Kokpit wystarczy spryskać i czyścić miękką szmatką. Potem trzeba go jeszcze natrzeć środkiem konserwującym i antystatycznym. Skórzaną tapicerkę foteli czyścimy gąbką. Jeśli skóra jest mocno zabrudzona, robimy to szczotką, ale o bardzo miękkim włosiu. Potem wycieramy fotele szmatką. Na koniec nanosimy preparat pielęgnująco – ochronny.
I na koniec bardzo ważna sprawa: zanim zaczniemy czyszczenie warto sprawdzić, jaka będzie pogoda, bo czysty już, otwarty samochód trzeba będzie zostawić przed domem do całkowitego wyschnięcia.

FHU Alucar s.c.
ul. Zakopiańska 163
30-435 Kraków
Rachunek bankowy:
50 10205558 1111 1270 4570 0008
NIP: 677-22-17-932
+48 12 636 44 07
+48 12 262 44 07
+48 606 668 130
+48 606 668 030
pon-pt: 10:00-18:00
sobota: 10:00-14:00
niedziela: nieczynne
sklep@alucar.pl