Nietrzymanie moczu, wstydliwy problem.

By 14 czerwca 2019 Społeczeństwo

Nietrzymanie moczu, to przypadłość, która dotyczy całkiem dużej części naszego społeczeństwa. Nietrzymanie moczu dotyka zazwyczaj kobiet. Jest to choroba przewlekłą, którą jednak możemy skutecznie leczyć. Różne są przyczyny nietrzymania moczu, jedną z najczęściej występujących jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Odznacza się ono tym, że nawet podczas niewielkiego wysiłku dochodzi do popuszczenia mocz. Mowa tutaj zarówno o czynnościach takich jak chodzenie, bieganie czy ćwiczenia fizyczne, ale także i kaszel czy kichanie. I chociaż jest to dla wielu z nas problem bardzo wstydliwy, to warto skonsultować się z lekarzem po to by mógł on pomóc nam zaradzić temu problemowi oraz dobrał odpowiednią dla nas kurację.
Niestety, wbrew obiegowej opinii, nietrzymanie moczu nie ustąpi samo, konieczna jest kuracja. Przyczyną nietrzymania moczu bywa poród a co bardziej częstsze – zakażenia układu moczowego, pochwy oraz ciężka praca fizyczna. Dlatego warto wybrać się do ginekologa, który w pierwszej kolejności porozmawia z nami aby dowiedzieć się i spróbować ustalić jakie są potencjalne przyczyny tego schorzenia. Zleci on również przeprowadzenie badań takich jak posiew moczu czy stężenie mocznika w naszej krwi. Na postawie wyników badań ustali on przyczynę tego zaburzenia i zaleci właściwą terapię.
Niestety, leczenie nietrzymania moczu zazwyczaj trwa dość długo, ale daje dobre efekty, dlatego warto mu się poddać. Cierpliwość doprowadzi do tego, że pożegnamy się z nietrzymaniem moczu raz na zawsze. Oprócz zaleconej kuracji tabletkami warto także postawić na ćwiczenie mięśni kegla oraz pęcherza. Warto świadomie odraczać oddawanie moczu. Nie należy od razu biec do łazienki gdy tylko poczujemy parcie na pęcherz. Możemy zacisnąć mięśnie i chwilę odczekać. Warto także podczas oddawania moczu zasikać co jakiś czas mięśnie, które zatrzymają jego strumień. Ćwiczenia te z całą pewnością wzmocnią nasze mięśnie i pomogą nam zapanować nad problemem. Jeśli nasilenie problemu jest dość duże to lekarz może zalecić leczenie elektrostymulacją.

Centrum Zdrowia Kobiety Gyneka w Szpitalu na Klinach
ul. Kostrzewskiego 47
30-437 Kraków
tel: +48 12 444 71 88
e-mail: info@gyneka.pl

Rejestracja
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00
sobota
w godzinach od 8.00 do 12.00